Türkiye’de Yeni Nesil Oyun Fiyatları

9. nesil oyun konsollarının çıkışına haftalar kala hala fiyatlarının açıklanmasını bekliyoruz. PS5 ve Xbox Series X’in fiyatından daha önemli bir şey varsa tabii ki o da oyunun fiyatları olur, özellikle Türkiye gibi alım gücü yüksek olmayan ülkelerde daha da önemli. Yavaş yavaş açıklanan oyun fiyatlarını gördükçe elbette içimizi hüzün kapladı çünkü € kuru yüzünden bizde ekstra pahalıya denk geliyor. Sanılanın aksine Türkiye’de premium(AAA) video oyunlarını 59.99$ fiyatıyla değil 69.99€ fiyatıyla satın alıyoruz. Artık bu fiyatlar daha da artacak…

Oyun Maliyetlerinin Artışı ve Yüksek Komisyon Kesintileri

Oyun yapımında kullanılan teknolojiler arttıkça maliyetlerin boyutu da bir hayli arttı. Düşen kar paylarından hoşnut olmayan şirketler de Micro-transaction gibi farklı gelir modelleri bulmaya çalıştı. Başarılı da oldular, herkes kutular açtı ve özel kostümler satın aldı. Yine de bazı şirketlere pek yeterli olmadı. Bunun için komisyon kısmına da girmemiz gerekecek. PlayStation, Xbox ve Steam tüm oyunlardan %30 komisyon alıyor. PlayStation ve Xbox’ın konsol geliştirme ve üretme masrafları için %30 makul gibi dururken Steam’in de %30 alması biraz fazla kaçıyor. Epic Games Store gibi %12 komisyon alsa en azından indie(bağımsız) oyunları yapan küçük şirketlerin ayakta kalmasına yardımcı olmuş olur.

Steam’in kestiği komisyonun yüksekliğini şöyle özetleyebiliriz: 60$ fiyata sahip bir oyunun her satışında 18$ Steam’e gidiyor. Sadece 42$ oyun geliştiricilerine gidiyor. Vergiler, para aktarma kesintileri gibi ekstra maliyetleri de kesince 39-40$ sadece şirkete ulaşmış oluyor. Bu komisyondan kesilen parayı engellemek için herkes kendi mağazasını yapmaya çalıştı. Uplay, Bethesda Launcher, Origin gibi denemeler oldu ama Steam kadar başarılı olmayınca oyunlarını tekrar Steam’e getirdiler. Komisyonu engelleyemeyince oyunun fiyatları arttırıp daha fazla gelir elde etmek istiyorlardı da oyunların fiyatını arttırınca tepki yiyeceklerini bildiklerinden doğru zamanı bekliyorlardı. Bunun için en doğru zaman ne zaman? Tabii ki de yeni nesil konsolların çıkışı.

Güncel Oyun Fiyatları

Amerika’da oyunlar 59.99$ iken Avrupa’da 69.99€

Şirketler tarafından Türkiye de Avrupa bölgesi olarak görüldüğü için oyunlar 69.99€ olarak ülkemize giriş yapıyor. Steam, ülkemiz için önerilen satış fiyatlarını söylese de bazı şirketler inat edip o önerilen fiyatları göz ardı ederek güncel döviz kurunu dönüştürerek oyununu mağazaya ekliyor. Bölgeye özel fiyatlandırma yapmadığı için de çok yüksek fiyatlara maruz kalıyoruz. Türkiye’ye özel fiyatlandırılan oyunları satın alıp 500-600 liraya çıkan oyunları satın almazsak işte o zaman şirketler özel fiyatlandırma yapmaya sıcak bakmaya başlayabilir. Neyse Steam’i şimdilik boş verip konsollara odaklanalım.

Bölgeye özel fiyatlandırma yapmayan şirketlerin oyunları yaklaşık 617 lira civarında olduğunu fark etmek çok zor değil. Direkt 69.99€ fiyatını Türk Lirasına çevirerek satış yapıyorlar ancak bu fiyatlar ne yazık ki artacak.

Yeni Nesil Oyun Fiyatları

Amerika’da yeni nesil oyunlar 69.99$ iken Avrupa’da 74.99€

NBA 2K21 ve Call of Duty: Black Ops Cold War’dan anlayacağımız üzere firmalar oyunlarını yeni nesle bu fiyatlarla getirecek gibi duruyor. Ancak Cyberpunk 2077 yeni nesle de 59.99$ fiyatıyla geliyor. CD Projekt Red fiyatları arttırmayacağını söyledi. Yani fiyatı arttırıp arttırmamak tamamen şirketlerin kararına bağlı. Amerika’da yeni nesil oyunların fiyatı 10$ artarken, Avrupa’da sadece 5€ artacak. O bölgesel fiyat farkını düşürmek istemişler. Bizim ülkemizde de Avrupa fiyatları baz alındığı için fiyatlar 5€ artacak. Yani 74.99€ olacak.

Yeni nesil oyun fiyatları yaklaşık 661 lira olacak gibi duruyor. Tabii ki kur çok fazla değiştiği için doğru tahmini yapmak pek mümkün değil ama bu fiyata yakın olacağına dair kendimizi hazırlasak iyi olur. 650-700 lira fiyatlarına ne yazık ki yaklaştık.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.